:אתה כאן
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
 חיפוש

ables_upgrade

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

כתבות בעיתונות

תמ"א 38ב' - תכנית ק.א. 413
הדפסה דואל

בקרית אונו, נכנס לתוקף אישור לתוספת של 2.5 קומות במסגרת תמ"א 38.

התוכנית הנ"ל מאפשרת ליזמים להוסיף עוד 2.5 קומות למבנים אשר ניבנו לפני שנת 1980, במקום תוספת של קומה אחת בלבד.

תוכנית זו באה מתוך מטרה להגדיל את הכדאיות הכלכלית של חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38, ועל ידי כך ליצור עידוד של התושבים ושל היזם עצמו בהאצת

ההליכים לתוספת הקומות.

דה מרקר, 17.1.12, נמרוד רוסו
 
לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

 

בקשה לערוך שינויים בתיקון 3 לתמ"א 38
הדפסה דואל

לא כולם "מרוצים" מתיקון 3 לתמ"א 38. חטיבת החברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית באיגוד לשכות המיסחר פנתה אל המועצה הארצית לתכנון ולבנייה כדי לערוך שינויים בתיקון הנ"ל.

יש מס' בעיות בתיקון לחוק הנ"ל. בעייה אחת והיא: הזמן הנדרש להוצאת היתר בנייה – פקידי מינהל ההנדסה לא נותנים מענה בנוגע לפתרון הבעיות הנושאים שונים הקשורים בהיתר –ישנם רשויות אשר הוצאת ההיתר מהם יכול לקחת יותר משנתיים, בעוד שלרשויות אחרות הוצאת ההיתר יכולה לקחת שמונה חודשים.

בעייה נוספת: אין תהליך מסודר ברשויות: אין מסלול מהיר, מקוצר וירוק, לקידום ההיתרים האלו.

עוד דבר נוסף שמפריע והוא: ההתייחסות לחדר על הגג: המשמעות של שינוי זה והוא שייתכן בנייה של דירות דופלקס ודירות יוקרה שיתאימו רק לבעלי ממון ולא לזוגות צעירים.

ולכן, תיקון זה מהווה פריצת דרך בתחום תמ"א 38, שמטרתו לטפל בחסמים התכנוניים, ולכן מן הראוי להצביע על הטעויות שצריך לתקן בנוסח הסופי של החוק שתאשר הוועדה.

גלובס, 15.12.11, אורי חודי

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

 

 

תיקון השלישי לתמ"א 38 – יתרונות וחסרונות.
הדפסה דואל

לקראת אישור התיקון השלישי לתמ"א 38, עולה מחדש החשש שהוא יקשה על היזמים במקום להקל עליהם, וימנע חיזוק של בניינים בגלל חוסר כדאיות כלכלית.

יתרונותיו של התיקון השלישי לתמ"א 38 ברורים: לאפשר כדאיות כלכלית גם במקומות נוספים, הגדלת פיקוח הנדסי על ידי כך שתתאפשר תוספות בנייה לבניין,  תוספת זכויות בנייה נוספות של עד חצי קומה, אפשרות להעביר זכויות בנייה למגרש אחר למטרת חיזוק, ומיגון המבנים מפני טילים.

אולם בתיקון הנ"ל יש כמה בעיות:ברשויות מקומיות חזקות תהיה מותרת הוספה של קומה אחת בלבד ולא 2.5 קומות כפי שנקבע בתיקון השני לתמ"א 38.

בעייה נוספת והיא: במצב הקודם היה אפשר לממש זכויות בנייה על הגג מכוח תוכנית המקומית על המקום ולהוסיף עליהן את זכויות תמ"א 38. לאחר אישור התיקון – תוספות אלו יוגבלו, והיות וזכויות תוכנית הגגות תיגבר על זכויות מכוח תמ"א 38, הרי שזה דבר שימנע מיזמים לבנות פנטהאוזים על הגג, יוריד מהכדאיות הכלכלית של הפרוייקט, ולא יאפשר לבנות מגוון רב של דירות שתאפשר משיכה של אוכלוסיות חזקות לאיזור.

לסיכום ניתן לומר, שלמרות החסרונות והבעיות בתיקון השלישי לתמ"א 38, ישנם בניינים רבים הזקוקים לחיזוק בישראל, ותמ"א 38 נותנת את הפתרון ואת המענה לבניינים אלו.

דה מרקר, 6.1.122, רנית נחום-הלוי

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

 

תמ"א 38 מעלה את שווי הדירות
הדפסה דואל

ממחקר שנערך על ידי לשכת השמאים עולה כי פרוייקטים של תמ"א 38 יגרמו לעליית מחירי הדירות בממוצע של 30% ואף לעליות מחירים באיזור כולו.

גם תיקון 3 שיאפשר בנייה אוטומטית של 2.5 קומות נוספות לבניין יביא לתוספת קומה וחדרי יציאה לגג, מחיר הקרקע יהיה גבוה,וכך גם מחירי הביקוש לדירות יעלו בהתאם.

הבדיקה של לשכת השמאים כללה ערים שבהם אושר תוכנית תמ"א 38 הגדול ביותר כגון: בראשון לציון וברמת גן.

על פי המחקר, מימוש זכויות בהתאם לתמ"א 38 יוצר בעיות ומכשלות שונות שאינן תלויות ביזמים או בדיירים כגון: תשתיות – התשתיות אמורות לשרת גידול במספר התושבים ולהתאים אותן לצרכיהם. עוד בעייה והיא: חנייה, נגישות וצפיפות, והמכשלה העיקרית היא סירוב של העירייה לאפשר ליזם להוסיף יותר מקומה אחת או שתיים.

על-כן, תיקון 3 לתמ"א 38, ופרויקטים של פינוי בינוי הכוללים הריסה ובנייה מחדש של הבניין יביאו  להעלאת ערך הדירה, דבר שיהיה יעיל, כלכלי, וריווחי יותר גם ליזם וגם לדיירים, אשר יקבלו פיצוי ושכר דירה מלא ויזכו גם לקבל נכס חדש וגדול יותר שערכו עולה עם השנים.

פרוייקטים אלו מאפשרים לבנות לגובה רב יותר, לתכנן באופן טוב יותר, לחדש תשתיות, וליצור שטחים ירוקים לכל הסביבה כולה.

כלכליסט, 12.1.12, שי פאוזנר

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן

 

קידום התחדשות העירונית על ידי איגוד החברות בתחום תמ"א 38
הדפסה דואל

באיגוד לשכת המיסחר, הקומה לאחרונה חטיבה ששמה: "איגוד חברות תמ"א 38 ותהחדשות עירונית". חטיבה זו הוקמה על מנת לשפר את הנושא של ההתחדשות העירונית ושל תמ"א 38.
חטיבה זו באה לטפל בנושאים כגון: הגדלת הפעילות בתחום תמ"א 38 על ידי מתן הקלות מיסוי נוספות, מתן תמריצים, בעיות בתכנון ובבנייה, והתמודדות מול הדיירים.
מדובר בחברות מובילות בתחום תמ"א 38, כגון: קריגר, אקו סיטי, קרסו, והתחדשות אורבנית.
כל החברות שיתפו את הידע שלהם וניסיון השטח שלהם בין כולם על מנת לשפר את התחום של תמ"א 38 בקרב מקבלי ההחלטות.

כלכליסט, 6.11.11, דותן לוי

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן